Prázdniny, čas k zahálení? Omyl!!

Školní rok končí. Jak dopadlo vysvědčení vašich dětí? Nejste spokojeni? Bylo to utrpení pro vás i vaše děti? Prázdniny jsou tu od toho, aby děti nabraly síly, ale také je to nejvodnější doba, kdy s nimi začít pracovat tak, aby příští školní rok byl procházkou růžovou zahradu. Ptáte se JAK?! Zde jsou tři způsoby, jak si ulehčit příští školní rok:

1. Najděte motivaci k učení - jaké by to pro vás bylo, kdybyste chodili do práce a vlastně jste nevěděli proč to děláte? Ano, my už jsme dospělí a víme, že chodíme do práce proto, abychom vydělali peníze, které potřebujeme na všechny naše potřeby. Ale co ti malý špunti, kteří nevědí, proč se mají učit, jediné, co z toho mají jsou známky. Když jsou to jedničky, tak je vše ok, ale když jsou ty známky horší, berou to jako trest, a možná i za ně tresty dostávají. To je ale hrubá chyba! Špatná známka přeci není důkaz toho, že je vaše dítě hloupé, ale důkaz toho, že je třeba se na něco zaměřit a dítěti dopomoci ke zlepšení. U nás se často používá věta:"Udělal/a si chybu. Výborně!" (Tato věta zazněla v mém velmi oblíbeném představení Jaroslava Duška, Čtyři dohody.) Můžeme se  totiž díky chybám učit růst a zlepšovat.

A nyní je třeba zjistit, co vaše děti baví, čím by se chtěli stát. Moje dcerka, když jsem se jí ptala, proč se učí, protáhla obličej, dlouze přemýšlela a pak řekla:" No mami, já to dělám proto, aby si měla radost." Tak to není ta správná motivace, protože ta musí vycházet z něčeho, co potěší samotné dítě a ne, co potěší ostatní. Zeptala jsem se jí, co jí baví. Koníčků má spoustu, patří mezi ně herectví, hra na flétnu, vaření, programování, focení a další. Dala jsem jí tedy za úkol popřemýšlet, čím z toho by se chtěla živit. Už druhý den přišla celá rozzářená a volala: "Mami, už vím, co budu dělat! Budu fotografkou!" Výborně, takže Kristýnka už ví, proč se chce učit. Je důležité, aby si dítě uvědomilo, že CHCE, ne že MUSÍ! Je to velký krok kupředu.

2. Posilujte sebevědomí dítěte ​-  Udělejte změnu. Chvalte je za vše, co se jim povede a chyby berte jen jako krok kupředu, krok k tomu, aby se poučily a byly lepšími. Sebevědomí je důležité pro každého člověka na této planetě. Děti do 10 roku přijímají bezmezně vše, co jim kdo řekne a tak si přivlastňují přesvědčení o tom, jací jsou od všech lidí a od autorit, jako jsou rodiče a učitelé obvzlášť. Stačí, aby slýchaly: "Ty jsi neposlušný, nepořádný, hloupý, neumíš počítat, škrábeš jako kocour, jsi tlustý, líný...." a vše co slyší, přijímají jako pravdu. Řeknou si:"Ano, jsem takový." A podle toho se také chovají.

Dítě, které ve škole zlobí a je agresivní, volá jen o pomoc, chce, aby si ho ostatní všimli, potřebuje pozornost a není pro něj důležité, jestli je to pozornost pozitivní nebo negativní. Je to prostě POZORNOST a tu ono potřebuje. Pokud si posílí sebevědomí, nebude mít už více důvod nikomu ubližovat, dělat ze sebe šaška nebo jakkoliv na sebe upozorňovat. Moje dcera Kristýnka měla obrovské problémy ve škole. Neustále přicházely poznámky, kde bylo psáno, že stříhla úmyslně žáka nůžkami do ruky, že se válí pod lavicí a dělá skřeky a tím narušuje vyučování, atd. Od té doby, co jsme posílili její sebevědomí, přišel zvrat a učitelka sama říkala, že u Kristýnky se již nedá vůbec mluvit o zlobení. 

3. Dejte jim bezmeznou lásku - lásku potřebuje každý! Každý chce cítit, že ho má někdo rád a potřebuje úsměv a objetí. Pokud vám bude v životě chybět láska, ať už k sobě samému nebo k druhým, život bude postrádat smysl. Dítě bez lásky si opět upoutává pozornost a to jakkoliv. Objímáte své děti? Mazlíte se s nimi? Udělejte to. Dejte jim svůj čas, věnujte jim objetí, protože to vás nic nestojí. Dejte jim svůj úsměv. Připadá vám to málo? Výborně, v tom případě tak málo stačí ke spokojenému dítěti.

Image​​

 

Se staršími dětmi se dá využít NLP technik, které fungují naprosto úžasně. S mladšími dětmi je vše mnohem jednodušší. Nejdůležitější je individuální postoj, protože to, co platí na jedno dítě, nemusí nutně platit i na druhé. Řídíte se mými radami a přesto nevidíte zlepšení? Neváhejte objednat se na sezení či se zeptat na cokoliv v níže uvedeném kontaktním formuláři. První sezení vám nabízím zdarma. Těším se na vás a vaše otázky :-)

S láskou vaše Markéta Kolářová

Image​​